Hoppa till innehåll
HyresbostädernaNyhetsbrev
Ranking

Högst bostäder per medarbetare – noterade bostadsbolag, Q2 2026 (rullande tolv månader)

Antal bostäder delat med antalet anställda vid periodens slut. Enhet: st. Rankingen bygger på de bolag som har rapporterat värdet för Q2 2026. Bolag som köper in fastighetsförvaltning har färre anställda men högre driftkostnader. Jämför i första hand bolag med samma förvaltningsmodell.

Högst rapporterad bostäder per medarbetare bland noterade bostadsbolag var Q2 2026 Titania med 104,6. Medianen bland 7 jämförbara bolag var 81,6. Källa: bolagens delårsrapporter. Lägst har K2A: 45,2.

Bostäder per medarbetare per bolag, Q2 2026.
#BolagBostäder/medarbetarePeriod
1Titania104,6Q2 2026
2Neobo98,8Q2 2026
3John Mattson91,5Q2 2026
4Sveafastigheter81,6Q2 2026
5Trianon57,1Q2 2026
6Wallenstam51,7Q2 2026
7K2A45,2Q2 2026
Förändring

Störst förändring i bostäder per medarbetare sedan föregående rapport

BolagFöreNuFörändring
K2A45,245,20,0
John Mattson91,591,50,0
Neobo98,898,80,0
Sveafastigheter81,681,60,0
Wallenstam51,751,70,0
Trianon57,157,10,0
Titania104,6104,60,0

Endast bolag med två direkt jämförbara värden ingår. Procentmått jämförs i procentenheter.

Läs vidare

Fler rankingar och förklaringar