Hebygårdar AB
- Hyresintäkter
- Substansvärde/aktie
- Räntetäckning
- Bostäder
- Fastighetsvärde
- LTV
- Snittränta
- Uthyrningsgrad
Analytiker
Bolagets källor är ännu inte genomgångna.
Vad har förändrats sedan föregående rapport?
Ingen föregående rapportperiod att jämföra Hebygårdar AB med ännu.
Finansiella nyckeltal, bestånd, hyror och finansiering
| Substansvärde/aktie | – | – | |
| Substansvärde | – | – | |
| Substansrabatt/premieberäknad | – | – | |
| Värdeförändring, %beräknad | – | – | |
| Värdeförändring 4 kvberäknad | – | – | |
| Driftnetto/värde, utfallberäknad | – | – | |
| Driftnetto/värde, intjäningsförmågaberäknad | – | – | |
| Yield gap, intjäningsförmågaberäknad | – | – | |
| Yield gapberäknad | – | – |
| Fastighetsvärde | – | – | |
| Värde/kvmberäknad | – | – | |
| Bostäder | – | – | |
| Fastigheter | – | – | |
| Area | – | – |
| Uthyrningsgrad | – | – | |
| Bostadshyra/kvmberäknad | – | – | |
| Hyresvärde bostäder | – | – | |
| Bostadsarea | – | – |
Bolagen mäter uthyrningsgrad på tre sätt – i hyra, i yta eller i antal lägenheter. Bostadsbolagskollen jämför bara mått av samma slag.
| LTV | – | – | |
| Räntetäckning | – | – | |
| Snittränta | – | – | |
| Nettoskuld | – | – | |
| Kapitalbindning | – | – | |
| Räntebindning | – | – | |
| Skuld/driftnettoberäknad | – | – | |
| Räntekänslighet, andelberäknad | – | – | |
| Likviditetstäckningberäknad | – | – |
| Hyresintäkter | – | – | |
| Driftnetto | – | – | |
| Överskottsgradberäknad | – | – | |
| Förvaltningsresultat | – | – |
Kolumner: värde · förändring mot föregående kvartal · peer-median (Noterade bostadsbolag).
Vad bolaget bygger
| Under uppförande (eget bestånd) | – | |
| Byggrätter | – | |
| Projektvärde | – | |
| Färdigställda | – | |
| Återstående inv. | – | |
| Pipelineberäknad | – | |
| Projektintensitetberäknad | – |
Byggportföljen redovisas separat från beståndet: antal bostäder i beståndssiffrorna avser färdigställda, förvaltade bostäder. Bolagen definierar produktionsstart och byggrätt olika, och siffran visar bolagets egen redovisning.
Så stor är organisationen
Se hela historiken för organisationen
| Förv.resultat/medarbetareberäknad | Ej jämförbar | |
| Hyresintäkter/medarbetareberäknad | Ej jämförbar | |
| Bostäder/medarbetareberäknad | Ej jämförbar | |
| Fastighetsvärde/medarbetareberäknad | Ej jämförbar |
Bolag som köper in fastighetsförvaltning har färre anställda men högre driftkostnader. Jämför i första hand bolag med samma förvaltningsmodell. Medianen visas bara när minst tre bolag har samma modell.
Uppgifterna kommer från bolagens årsredovisningar. Bolag som köper in förvaltning har färre anställda och högre driftkostnader – jämför inom samma förvaltningsmodell.
Ledningsgruppens storlek följer bolagets egen definition. Måtten säger något om organisationens tyngd i förhållande till verksamheten, inte om kvaliteten i styrningen.
Vad har ändrats?
Ingen föregående period att jämföra med.
Hebygårdar AB mot peer-gruppen över tid
Hebygårdar AB kvartal för kvartal
Analysera per kvartal
Varje period är en egen sida med periodens nyckeltal, förändring QoQ/YoY, jämförelse med peers och källor.
Följ Hebygårdar AB
Följ Hebygårdar AB
Få ett mejl när bolaget publicerar en ny rapport, och när ett tal vi publicerat om bolaget rättas.
Jämförelser, rankingar och källor för Hebygårdar AB
Hebygårdar AB i rankingarna
- 1.Sveafastigheter15 258
- 2.Wallenstam12 816
- 3.Neobo8 103
- 4.Brinova7 000
- 5.KlaraBo6 712
- 6.John Mattson4 573
- 7.Heba3 263
- 8.K2A2 034
- 9.Titania806
- Ej jämförbar: Trianon, Balder, K-Fastigheter (saknar värde för perioden).
- 1.Balder2 389 kr/kvm
- 2.John Mattson1 969 kr/kvm
- 3.Brinova1 842 kr/kvm
- Ej jämförbar: KlaraBo, K2A, Neobo, Heba, Sveafastigheter, Wallenstam, Trianon, Titania, K-Fastigheter (saknar värde för perioden).
- 1.Wallenstam2,48 %
- 2.Heba2,82 %
- 3.Balder2,90 %
- 4.John Mattson3,17 %
- 5.Trianon3,31 %
- 6.Sveafastigheter3,33 %
- 7.Neobo3,40 %
- 8.Brinova3,40 %
- 9.K2A4,30 %
- Ej jämförbar: KlaraBo, Titania, K-Fastigheter (saknar värde för perioden).
- 1.Sveafastigheter45,0 %
- 2.Heba47,6 %
- 3.John Mattson47,8 %
- 4.Wallenstam48,0 %
- 5.KlaraBo49,8 %
- 6.Neobo49,9 %
- 7.Trianon55,2 %
- 8.Brinova57,8 %
- Ej jämförbar: K2A, Balder, Titania, K-Fastigheter (saknar värde för perioden).
Neutral lista: låg belåning är inte automatiskt starkare, det beror på affärsmodellen.


